U příležitosti Mezinárodního dne vojenských odpíračů sdílíme hlasy odpíračů vojenské služby z celého světa – jednotlivců, kteří se postavili proti válce a militarismu tím, že odmítli sloužit v ozbrojených silách. Tato prohlášení, shromážděná z různých zemí a kontextů, odrážejí přesvědčení a odolnost těch, kteří volí mír před násilím. V době probíhajících konfliktů a rostoucí militarizace nám jejich slova připomínají sílu svědomí a důležitost ochrany práva odmítnout zabíjet.
Netiwit Chotiphaisal (Thajsko)
Jmenuji se Netiwit Chotiphatphaisal. Jsem odpírač vojenské služby z důvodu svědomí z Thajska. V mé zemi se stále vynucuje vojenská branná povinnost. Od mladých mužů se očekává, že odevzdají svá těla státu, ale tito muži volili jinou cestu. Odmítl jsem brannou povinnost ne ze strachu, ale z přesvědčení. Odmítám myšlenku, že mír musí být dosažen násilím, že poslušnost je důležitější než svědomí.
Militaristické hodnoty prostupují thajskou společností – nejen v kasárnách, ale i v našich učebnách, v naší politice, v tom, jak se mladí lidé učí myslet a vyjadřovat. Tyto hodnoty ztěžují dosažení skutečného vzdělání, demokracie a svobody projevu.
Naším cílem je vzdorovat tomuto smýšlení a místo toho říkáme: naše životy by neměly být nástroji války a naše mysl by neměla být formována strachem.
V tento Mezinárodní den vyjadřuji solidaritu s odpírači po celém světě – s těmi, kteří odmítají zabíjet, s těmi, kteří dávají přednost soucitu před konformitou. Náš postoj může být osamělý, dokonce nebezpečný, ale je také nezbytný. Protože svědomí není slabost. Je to síla. A může být zárodkem spravedlivějšího a mírumilovnějšího světa.
