ZBROJOVKY HLÁSÍ REKORDNÍ ZISKY

České zbrojovky zaznamenávají rekordní zisky, válka na Ukrajině je výborný kšeft a proto není divu, že evropské vlády včetně té české nemají zájem na jejím ukončení. Holding Czechoslovak Group (CSG) loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším zbrojařským firmám. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou. No a my jako pracující jim to zaplatíme, když vláda navýšila rozpočet pro armádu.

Jak uvádí CSG evropské zakázky loni bez Ukrajiny tvořily necelých 44 procent příjmů holdingu. Podobná část pak šla z dodávek zbraní na Ukrajinu. Firma předpokládá, že významně poroste i letos. Plánuje navyšovat výrobu a doufá, že uzavře akvizici v Německu. Největší český zbrojařský holding čítá přes sto firem. V téměř čtyřiceti jeho závodech primárně v Evropě a USA pracuje přes čtrnáct tisíc lidí. Společnost loni za víc než padesát miliard koupila amerického výrobce malorážové munice Kinetic Group, stala se tak jedním z jejích největších výrobců na světě.

Daří se i dalším českým zbrojovkám, výnosy Colt CZ Group SE loni stouply meziročně o polovinu, a to na více než 22 miliard, zisk byl téměř dvě miliardy. Firma loni prodala 634 tisíc zbraní. V Česku loni utržila skoro čtyři a půl miliardy, a to i kvůli nákupům ministerstva války. Výrazně lepší výsledky předpokládá i další přední zbrojařská společnost STV Group. Ročně chce vyrábět až 300 tisíc kusů dělostřeleckých granátů.

Zatímco česká vláda na pracující lidi kašle, a stále méně lidí si může vzít úvěr na bydlení, pro zbrojařské firmy a její vlastníky přišla s dalšími pobídkami a výhodami. Navýšit výrobní kapacity má českým zbrojařům pomoci program EGAP. Ten umožní pojistit úvěry až za pět miliard korun. Pojištění umožní, že mají daleko větší šanci investiční úvěr získat a pokud ho získají, tak za lepších podmínek. Na byt či dům úvěr jako pracující nedosáhnete, ale může vás těšit, že vlastníci a výrobci zbraní to budou mít snadnější.