CELOSVĚTOVÝ DEN AKCÍ ZAVŘETE VOJENSKÉ ZÁKLADNY

23. února 2025 — na vojenské základně poblíž vás!

Tisíce vojenských základen, zahraničních i domácích, po celém světě jsou kritickou součástí válečné mašinérie, kterou je třeba demontovat. Uzavírání základen je nezbytným krokem k posunu globálního bezpečnostního paradigmatu směrem k demilitarizovanému přístupu, který se zaměřuje na společnou bezpečnost – nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni.

Vyzýváme jednotlivce a organizace z celého světa, aby se 23. února připojili ke globálnímu dni akce #CloseBases organizováním protestů na vojenských základnách ve vašem okolí.

Základny často udržují kolonialismus a odstraňují domorodé obyvatele z jejich zemí. Od Panamy přes Guam přes Portoriko po Okinawu až po desítky dalších míst po celém světě, armády vzaly místním obyvatelům cennou půdu a často přitom vytlačily domorodé obyvatele, bez jejich souhlasu a bez reparací. Například celá populace ostrovů Chagos byla Spojeném královstvím násilně odstraněna z ostrova Diego Garcia, aby mohl být pronajat USA jako letecká základna.

Základny stojí přemrštěné částky $$. Samotné náklady na americké zahraniční vojenské základny se odhadují na 80 miliard dolarů ročně, což jsou peníze, které by mohly být lépe vynaloženy na zdravotnictví, vzdělávání, obnovitelné zdroje energie a mnoho dalšího.

Základny zhoršují škody na životním prostředí a klimatickou krizi. Vojenské emise jsou vyňaty z dohod o klimatu, jako je Kjótský protokol. Výstavba základen způsobila nenapravitelné ekologické škody, jako je zničení korálových útesů a životního prostředí pro ohrožené druhy v Henoko na Okinawě. Kromě toho je na stovkách míst po celém světě dobře zdokumentováno, že vojenské základny uvolňují toxické takzvané „věčné chemikálie“ (PFAS/PFOS) do místních zásob vody, což má zničující zdravotní následky pro okolní komunity.

Základny mohou mít násilné a škodlivé dopady na místní komunity.
Vojáci mají notoricky známé dědictví sexuálního násilí, včetně únosů, znásilňování a vražd žen a dívek v okolních komunitách. Přesto jsou jednotky umístěné na zahraničních základnách často beztrestné za své zločiny díky dohodám o statutu sil (SOFA) s takzvanou „hostitelskou“ zemí. Základny mohou také přinést zvýšení daní z nemovitostí a inflaci v oblastech kolem nich, o kterých je známo, že vytlačují místní obyvatele.

Základny zvyšují napětí a vyvolávají válku. Přítomnost stovek tisíc vojáků, masivních arzenálů a tisíců letadel, tanků a lodí ve všech koutech světa usnadňuje vedení války a podporuje závody ve zbrojení. Navíc základny dělají z míst cíle pro útok. A zahraniční základny zapletou země do zločinů cizích armád.

Organizace zapojené do kampaně:

Tento obsah bol zaradený v General. Zálohujte si trvalý odkaz.